Support & Downloads

Quisque actraqum nunc no dolor sit ametaugue dolor. Lorem ipsum dolor sit amet, consyect etur adipiscing elit.

s f

Contact Info
198 West 21th Street, Suite 721
New York, NY 10010
youremail@yourdomain.com
+88 (0) 101 0000 000
Follow Us
dezynfekcja termiczna

Na czym polega dezynfekcja termiczna wody?

Dezynfekcja termiczna wody jest często pierwszym krokiem podejmowanym, kiedy pojawia się problem z bakteriami Legionella. Tak zwany przegrzew instalacji c.w.u. ma na celu zabicie bakterii przez działania bardzo wysokiej temperatury.

 

Dezynfekcja termiczna

Dezynfekcja termiczna wody przy usuwaniu Legionelli

Dezynfekcja termiczna polega na podgrzaniu wody do temperatury ponad 70oC. Ważne jest, aby w miejscach poboru nie była ona niższa. Każdy budynek powinien być odpowiednio przystosowany do przeprowadzenia takiego działania. Dokładnie reguluje to Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12.04.2002 r. w sprawie warunków termicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Jak czytamy w owym rozporządzeniu: Instalacja wodociągowa ciepłej wody powinna umożliwiać przeprowadzanie ciągłej lub okresowej dezynfekcji metodą chemiczną lub fizyczną (w tym okresowe stosowanie metody dezynfekcji cieplnej), bez obniżania trwałości instalacji i zastosowanych w niej wyrobów. Do przeprowadzenia dezynfekcji cieplnej niezbędne jest zapewnienie uzyskania w punktach czerpalnych temperatury wody nie niższej niż 70°C i nie wyższej niż 80°C. Owa metoda zwalczania Legionelii jest również wskazywana przez Państwowy Zakład Higieny jako jedna z podstawowych metod.

 

Temperatura wody przy dezynfekcji termicznej

Bakterie Legionella potrafią przeżyć w temperaturze wody od 0-63oC. Optymalne warunki rozwoju, to 20-50oC. Poniżej 20oC bakterie się zazwyczaj nie rozmnażają, natomiast przy temperaturze powyżej 65oC giną. Dlatego właśnie rozporządzenie określa minimalną temperaturę w punktach czerpalnych przy dezynfekcji jako 70oC. W takich warunkach większość bakterii w wodzie, a także w biofilmie ginie. Biofilm jest powłoką zbudowaną z komórek bakterii i innych mikroorganizmów. Osadza się on na ściankach wewnętrznej części instalacji. To miejsce, gdzie Legionella się rozmnaża i żyje.

 

Dezynfekcja termiczna – wady

Metoda dezynfekcji termicznej wydaję się bardzo prostym sposobem na pozbycie się problemu Legionelli. Jednak w praktyce ma ona sporo wad. W większości przypadków następuje chwilowy spadek stężenia bakterii w wodzie. Po pewnym okresie Legionella najczęściej powraca i proces trzeba powtarzać regularnie. Nie gwarantuje to jednak, że woda będzie bezpieczna w użyciu. Sam proces przegrzewu instalacji nie jest również na tyle prosty. Często trudno doprowadzić wodę w odpowiednio wysokiej temperaturze do bardzo oddalonych punktów poboru. Powoduję to, że cały proces nie jest wystarczająco skuteczny, gdyż bakterie w tych miejscach nie zostają zabite. Problemem są również tak zwane martwe odcinki, ponieważ instalacja nie może zostać wypłukana. W niektórych budynkach nie można dotrzeć do wszystkich punktów poboru i odpowiednio długo płukać instalacji. Wymaga to sporego zaangażowania personelu, ponieważ proces ten musi być koordynowany. Należy dotrzeć do każdego punktu poboru i płukać go odpowiednio długo, a także zadbać, aby nikt przez przypadek nie się nie poparzył. Sam proces płukania nie jest również tak tani, jak mogłoby się wydawać. Przegrzew wymaga utrzymania wysokiej temperatury wody i odpowiednio długiego, a czasem częstego płukania. Generuje to oczywiście spore koszty, szczególnie w rozległych instalacjach. Niebawem przygotujemy artykuł, który przedstawia wyliczenia kosztów przegrzewu u jednego z naszych obecnych klientów.

Negatywne skutki dezynfekcji termicznej

Częste przegrzewanie wody negatywnie wpływa na całość instalacji. Podczas dezynfekcji występuje zjawisko rozszerzalności cieplnej, które znacznie obciąża rury. Dodatkowo wysoka temperatura powoduje osadzanie się kamienia poprzez wytrącanie związków wapnia. Jest to bardzo niepożądany skutek, ponieważ korozja nie tylko niszczy instalację, ale również sprzyja rozwijaniu się biofilmu na chropowatej powierzchni rury, a jak wspominaliśmy wcześniej jest on głównym miejscem rozwoju Legionelli.

Poznaj rekomendowaną przez nas technologię do zwalczania Legionelli => Bifipro

Zostaw numer. Oddzwonimy!


lub zadzwoń 794 319 678!