II Sympozjum Inżynierii Medycznej w Ambasadzie Królestwa Niderlandów
13 listopada w Ambasadzie Królestwa Niderlandów odbyło się II Sympozjum Inżynierii Medycznej, podczas którego dyrektorzy, prezesi i kierownicy szpitali z całej Polski wysłuchali prelekcji i dyskutowali o nowoczesnych technologiach dla szpitali. Sympozjum cieszyło się dużym zainteresowaniem. Liczba wszystkich osób uczestniczących w wydarzeniu sięgnęła 70. Obowiązywała kolejność zgłoszeń. Nie wszystkim udało się dostać na to wydarzenie, jednak już niebawem kolejna szansa na zapisanie się na III Sympozjum, tym razem w Amsterdamie.
Misja Sympozjum
Misją Sympozjum Inżynierii Medycznej jest dzielenie się wiedzą oraz wymiana doświadczeń podmiotów związanych z inżynierią medyczną, przedstawicieli szpitali, a także instytucji państwowych w Polsce oraz Holandii. Pierwsze Sympozjum odbyło się w marcu 2019 roku w Holandii. Podczas tego wyjazdu dyrektorzy i menadżerowie z polskich szpitali uczestniczyli w konferencjach oraz odwiedzili nowoczesne obiekty, m.in. szpital Reiner de Graaf oraz Meander Amersfoort.
II Sympozjum Inżynierii Medycznej
II Sympozjum Inżynierii Medycznej odbyło się w Warszawie. Od rana uczestnicy wysłuchali ciekawych prezentacji w Ambasadzie Holandii. Poruszono wiele interesujących tematów, które dotykają większości szpitali.
Na początku omówiono problem występowania bakterii Legionella w instalacjach ciepłej wody użytkowej. Jakub Siudyła, menadżer ds. sprzedaży w Blue Fifty Polska, przedstawił sposób działania technologii Bifipro, która zwalcza Legionelle za pomocą jonów srebra i miedzi. Dzięki jonizacji biofilm, czyli główne siedlisko bakterii, jest wypłukiwany, a wraz z nim usuwane są bakterie. Zapobiega to ponownemu pojawieniu się Legionelli w instalacji.
Kolejny prelegent, Peter Kelly z Pharmafilter, zaprezentował innowacyjny sposób utylizacji odpadów w szpitalach. Odpady zamiast być magazynowane na terenie szpitala, a następnie transportowane do zewnętrznych spalarni są mielone na drobne fragmenty w urządzeniach o nazwie Tonto. Tonto są rozmieszczone w wielu miejscach szpitala i są podłączone do instalacji kanalizacyjnej szpitala. Materiały, które zostały zmielone przez Tonto są łączone ze ściekami, a następnie transportowane do instalacji przetwarzania ścieków i odpadów która znajduje się obok na terenie szpitala. W instalacji usuwane są wszelkie szkodliwe substancje. Odpady ulegają przetworzeniu w komorach fermentacyjnych i innym procesom. Zmniejsza się ich ilość i kwalifikacja jako odpadu. Ścieki są przetwarzane w czystą wodę.
Również o odzysku energii i kompleksowym podejściu do zarządzania szpitalem opowiadał Christophe Allaert ze szpitala Az Damian w Belgii. Jest on kierownikiem technicznym i wprowadza wiele ciekawych rozwiązań. Wszystkie technologie, m.in. pompy ciepła, panele fotowoltaiczne czy system Bifipro pozwoliły szpitalowi rocznie zaoszczędzić 401.000 €.
Wśród prelegentów znaleźli się również Tomasz Stefaniak z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, Magdalena Leśniewska z firmy Philips i Józef Biernat z Towarzystwa Inżynierii Medycznej. Tomasz Stefaniak pokazał, że sposób podejścia do zarządzania procesami musi ulegać zmianie, ponieważ całe otoczenie wokół nas nieustannie się zmienia. Firma Philips natomiast zaprezentowała system EMR Tasy, który pomaga w skutecznym zarządzaniu szpitalem w odniesieniu między innymi do zagrożeń epidemiologicznych. Prezentacja kończąca II Sympozjum Inżynierii Medycznej dotyczyła idei Towarzystwa Inżynierii Medycznej oraz sposobu jego funkcjonowania.
Wizyta w Mazowieckim Szpitalu Drewnica
Kolejnym punktem Sympozjum było odwiedzenie szpitala w psychiatrycznego w Ząbkach. Budynek ten został niedawno otwarty i oddany do użytku. Wyróżnia się on na tle innych szpitali, ponieważ posiada pompy ciepła (102 podwójne sony pionowe), system grzewczy pomieszczeń – projekt EINSTEIN z wykorzystaniem koncepcji sezonowego magazynowania energii cieplnej (STES), w połączeniu z wykonaną na potrzeby projektu pompą ciepła. Szpital posiada również wiele ciekawych technologii i rozwiązań, które pozwalają na bardziej efektywne jego zarządzanie.
III Sympozjum Inżynierii Medycznej
Pod koniec marca organizowane będzie kolejne Sympozjum, tym razem ponownie w Holandii. Podczas tego wyjazdu chcemy pokazać szpitale i systemy, które mogą być interesujące dla dyrektorów z Polski. Liczba miejsc jest bardzo ograniczona. Obowiązywać będzie kolejność zgłoszeń. Więcej informacji pojawiać się będzie na naszych kanałach społecznościowych, stronie internetowej oraz przesłane zostanie mailowo.
Zobacz również FAQ Legionella
Dzięki współpracy z Blue Fifty Polska w Instytucie Gruźlicy i Chorób Płuc udało nam się rozwiązać problem Legionelli, z którym borykaliśmy się od kilku lat...Marek Marszałkowski
Zastępca Dyrektora ds. Administracyjno-Technicznych Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc
Wcześniej stosowaliśmy inne technologie, ale podjęto decyzję o zmianie metody. Wyniki współpracy są bardzo satysfakcjonujące...Marek Lech
Regional Maintenance Manager Orbis S.A. Hotel Novotel City