Bifipro
Kontakt
198 West 21th Street, Suite 721
New York, NY 10010
youremail@yourdomain.com
+48 794 319 678
Działanie srebra i miedzi _

Wpływ srebra i miedzi na zdrowie ludzi

Technologia Bifipro wykorzystuje proces jonizacji do zwalczania bakterii Legionelli w ciepłej wodzie użytkowej. Dzięki elektrodom z czystego srebra i czystej miedzi do wody dawkowane są jony tych pierwiastków, które skutecznie zabijają bakterie i usuwają biofilm. Warto poznać ich właściwości.

Działanie srebra i miedzi _ zwalczanie Legionelli

Dlaczego srebro i miedź?

Bakteriostatyczne właściwości srebra i miedzi znane są od bardzo dawna. Już Hipokrates w IV wieku przed naszą erą uważał srebro za materiał o właściwościach uzdrawiających i przeciwchorobowych [1]. W starożytności zauważono też, że żywność przechowywana w srebrnych naczyniach dłużej zachowuje świeżość, a rany opatrzone srebrem szybciej się goją [2]. Aż  do momentu wynalezienia antybiotyków srebro stanowiło główną broń w walce z licznymi zakażeniami i chorobami [1].

W średniowieczu środki na bazie miedzi były używane do leczenia bólu gardła czy wysypki, a także w celu utrzymania higieny [3]. W budynkach użyteczności publicznej możemy spotkać się niekiedy z klamkami wykonanymi z miedzi, nie tylko z powodu estetycznego wyglądu.

Na miedzianej powierzchni mikroorganizmy mają utrudniony rozwój wskutek czego unikamy możliwości zarażenia, gdy dotkniemy ją po osobie zmagającej się z jakimś zakaźnym schorzeniem. Miedź posiada bowiem właściwości antybakteryjne i może hamować czynniki chorobotwórcze zagrażające zdrowiu, jak na przykład gronkowiec złocisty, bakterie Escherichia Coli czy bakterie Legionella Pneumophila [3].

 

 

 

Używanie srebra i miedzi do dezynfekcji wody

Pierwsze badania nad zastosowaniem jonizacji do dezynfekcji wody przeprowadzało NASA.

Poszukiwano bezpiecznej i niekorozyjnej technologii do dezynfekcji wody na statkach kosmicznych. W latach 60 Johnson Space Center opracowało generator jonów srebra do dezynfekcji wody. Później do systemu dodano elektrody z miedzi. W ten sposób jonizacja stała się sercem modułu oczyszczającego wodę STI. [2]

>  Używanie srebra i miedzi do dezynfekcji wody

Pierwsze badania nad zastosowaniem jonizacji jonami srebra i miedzi do dezynfekcji wody przeprowadzało NASA.

Poszukiwano bezpiecznej i niekorozyjnej technologii do dezynfekcji wody na statkach kosmicznych. W latach 60 Johnson Space Center opracowało generator jonów srebra do dezynfekcji wody. Później do systemu dodano elektrody z miedzi. W ten sposób jonizacja stała się sercem modułu oczyszczającego wodę STI. [4]

 

 

Występowanie srebra i miedzi

Miedź jest pierwiastkiem szeroko występującym w pożywieniu. Produktami bogatymi w miedź są między innymi: podroby, owoce morza, orzechy, nasiona, otręby zbożowe oraz produkty pełnoziarniste [7]. Miedź bywa również składnikiem suplementów diety, ponadto w niektórych krajach dietę wcześniaków i niemowląt wzbogaca się o miedź [5].

Srebro najczęściej przedostaje się do organizmu człowieka poprzez drogi oddechowe lub poprzez kontakt ze skórą, najczęściej za sprawą kosmetyków o właściwościach przeciwtrądzikowych, proszków wykorzystywanych w stomatologii czy biomateriałów i opatrunków z dodatkiem srebra. Dzienne wchłanianie srebra przez człowieka szacuje się na 1,8– 80 μg.

 

 

Występowanie srebra i miedzi w organizmie człowieka

W organizmie człowieka znajduje się około 75 mg miedzi, jednak zawartość ta może się wahać w przedziale od 50 do 120 mg. Najwięcej miedzi skumulowane jest w wątrobie- znajduje się tam około 15% całej miedzi zgromadzonej w organizmie. Drugim narządem pod względem zawartości miedzi jest mózg. Duże ilości miedzi zgromadzone są również we krwi. [5]  Miedź stanowi jeden z mikroelementów wykorzystywanych przez nasz organizm.

Podstawowymi funkcjami miedzi w organizmie są:

– udział w procesach oksydacyjno- redukcyjnych

– regulacja metabolizmu

– transport żelaza

– przemiany kolagenu [6].

Zalecane dzienne spożycie (RDA) dla dorosłych mężczyzn i kobiet wynosi 900 μg dziennie [7].

Srebro nie należy do metali śladowych i nie pełni żadnej fizjologicznej roli w organizmie człowieka. Pierwiastek ten  jest wchłaniany do organizmu człowieka i wchodzi do krążenia ogólnoustrojowego w postaci kompleksu białek. Kompleks ten jest metabolizowany i eliminowany przez wątrobę i nerki [8].

 

 

Dopuszczalne dawki srebra i miedzi

Dopuszczalne dzienne spożycie miedzi przez osobę dorosłą wynosi 10 000 ug [10]. Urządzenie Bifipro dawkuje 400 ug/l. Dla przykładu- spożycie 100 g wątróbki wołowej powoduje dostarczenie do organizmu 12 400 ug miedzi. Aby dorównać temu wynikowi należałoby wypić 31 litrów wody z Bifipro z dodatkiem srebra i miedzi. W tym miejscu warto nadmienić, że spożycie przez mężczyznę o wadze 70 kg 6,3l wody zagraża jego życiu, natomiast jednorazowe wypicie 10l tego płynu spowodowałoby jego śmierć.

Co do srebra, Światowa Organizacja Zdrowia dopuszcza w wodzie pitnej 100 ug/l tego pierwiastka. [11] Według EPA (Environmental Protection Agency) dopuszczalne dzienne spożycie to 5 ug na kilogram masy ciała. Urządzenie Bifipro dawkuje do wody 40 ug Ag/l. Oznacza to, że osoba o wadze 65 kg musiałaby wypić ponad 8,25 l wody by przekroczyć dopuszczalną dawkę.

srebro i miedź bifipro

Skutki zaburzenia homeostazy srebra i miedzi w organizmie

Utrzymanie miedzi w organizmie człowieka na odpowiednim poziomie jest bardzo ważne dla zachowania prawidłowego metabolizmu. Jej niedobór lub nadmiar może być źródłem zaburzeń funkcjonowania organizmu. Zbyt mała ilość miedzi w organizmie powoduje między innymi zaburzenia w syntezie ważnych enzymów, takich jak oksydaza czy dysmutaza ponadtlenkowa (SOD) oraz białek transportujących tlen.

Niedobór miedzi może również zakłócać ekspresję genów oraz działanie endorfin. Nadmiar tego pierwiastka może z kolei powodować zaburzenia w metabolizmie żelaza, w konsekwencji prowadząc do anemii. Innym skutkiem ubocznym nadmiaru miedzi w organizmie może być ułatwione tworzenie wolnych rodników [11].

Stwierdzono, że jony srebra nie wykazują toksyczności względem komórek ludzkich. Nadmiar srebra może jednak prowadzić do srebrzycy- argyrii. Choroba ta ma głównie skutki kosmetyczne: powoduje miejscowe lub całkowite przebarwienia skóry, a czasem nawet oczu na szaroniebieski odcień. Aby wywołać srebrzycę należałoby przyjmować doustnie co najmniej 25 do 30 g srebra dziennie przez pół roku [12].

 

Technologia Bifipro

Skuteczność technologii Bifipro potwierdzają otrzymane referencje od naszych klientów. W wielu szpitalach w Polsce udało nam się usunąć bakterie Legionella dzięki jonom srebra i miedzi. Dużym atutem jest to, że nas system jest stale monitorowany, więc możemy na bieżąco kontrolować przepływ i ilość dawkowanych jonów w każdym budynku. Jeśli szukają Państwo skutecznej metody do zwalczania Legionelli lub chcą zabezpieczyć instalację przed jej pojawiam się, to zapraszamy do kontaktu.

Bartosz Korwin

Specjalista ds. Technologii

b.korwin@blue-fifty.com

608 559 367

Bibliografia:

[1] Właściwości nanocząsteczek miedzi, platyny, srebra, złota i palladu, Jolanta Pulit, Marcin Banach, Zygmunt Kowalski, Czasopismo Techniczne, Wydawnictwo Politechniki Krakowskiej, Zeszyt 10, Rok 108, 2-Ch/2011

[2]https://suw.biblos.pk.edu.pl/resources/i6/i1/i7/r617/WzorekZ_NanosrebroNowy.pdf

[3] Miedź: niezbędna do życia - właściwości antybakteryjne, Europejski Instytut Miedzi, Polskie Centrum Promocji Miedzi

[4] https://ntrs.nasa.gov/archive/nasa/casi.ntrs.nasa.gov/20020083175.pdf

[5] Fizjologiczna rola miedzi i jej znaczenie w żywieniu, Anna Wachnik, Zakład Żywienia Instytutu Matki i Dziecka

[6] Piontek, M. , Fedyczak, Z. , Łuszczyńska, K. , Lechów, H., Toksyczność miedzi, cynku oraz kadmu, rtęci i ołowiu dla człowieka, kręgowców i organizmów wodnych. 2014

[7] Institute of Medicine, Food and Nutrition Board. Dietary Reference Intakes for Vitamin A, Vitamin K, Arsenic, Boron, Chromium, Copper, Iodine, Iron, Manganese, Molybdenum, Nickel, Silicon, Vanadium, and Zinc. Washington, DC: National Academies Press; 2001.

[8] Silver in Health Care: Antimicrobial Effects and Safety in Use, Hipler U.-C., Elsner P (eds): Biofunctional Textiles and the Skin. Curr Probl Dermatol. Basel, Karger, 2006, vol 33, pp 17-34

[9] Institute of Medicine. Food and Nutrition Board. Dietary Reference Intakes: Thiamin, Riboflavin, Niacin, Vitamin B6, Folate, Vitamin B12, Pantothenic Acid, Biotin, and Choline. Washington, DC: National Academy Press; 1998.

[10] Nanocząstki srebra – zastosowanie i zagrożenie dla zdrowia i środowiska Silver nanoparticles – applications and the impact on health and the environment. Henryka Langauer-Lewowicka, Krystyna Pawlas

[11] WYBRANE PIERWIASTKI ŚLADOWE W ORGANIZMIE CZŁOWIEKA, Joanna Maria Dróżdż -Afelt, Beata Koim- Puchowska, Aleksandra Menka, Kosmos. Problemy Nauk Biologicznych, Tom 68 2019, Numer 3 (324), Strony 503-512

[12] METALE SZLACHETNE: SREBRO (Ag), ZŁOTO (Au), PLATYNA (Pt) W BIOLOGII I MEDYCYNIE, Renata Żelazowska, Kazimierz Pasternak, BROMAT. CHEM. TOKSYKOL. – XL, 2007, 2, str. 205 – 209